חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

רואות את הנולד

ספרה של בר- און מתאר תקופה חשובה בהיסטוריה של המיילדות: המעבר למיילדות  בעלת מאפיינים פרופסיונליים, בד בבד עם חדירת רופאים (גברים) לתחום והמדיקליזציה של הלידה שהתרחשה בעקבות כך.

המחברת, חוקרת מאוניברסיטת תל- אביב העוסקת בהיסטוריה תרבותית, מביאה את  סיפורה של המיילדת לואיזה בורז'ואה שפעלה בפריס במאה ה- 17. בורז'ואה תיעדה את פועלה והשקפותיה המקצועיים בספרים שכתבה. היא הייתה מיילדת יוצאת דופן אשר באמצעות כישוריה המקצועיים והחברתיים הגיעה למעמד מיילדת המלכה, אך איבדה את מעמדה הרם כתוצאה מהאשמתה ברשלנות ובבורות מקצועית על ידי רופא.

בר- און, המתבססת על כתבי בורז'ואה ומקורות הסטורים רבים, מתארת את הרקע ההיסטורי התרבותי והחברתי אשר השפיעו על הקריירה של המיילדת והשינויים במקצוע המיילדות. מהספר אנו למדים על שיטות ההכשרה והעבודה של המיילדות, אמונות הבריאות הנפוצות, יחסי מיילדת- יולדת  ומעורבות  אחרים (אנשי חצר, שכנות, בעלים וכו') בתהליך הלידה, כפי שהיו באותה תקופה ועוד.

 בורז'ואה (בעצמה אשת רופא), כמיילדות אחרות, נדרשת לשמור על עצמאותה המקצועית  ולעמוד בתחרות מקצועית וכלכלית עם הרופאים המנתחים (חלקם בעלי רקע צבאי) הצוברים כוח  בעיסוק במיילדות. היא מתמודדת עם טענותיהם כנגד המיילדות חסרות ההשכלה. חלק מהמיילדות הפריסאיות משכילות להבין כי רכישת ידע היא משאב חיוני לשמירת ולקידום מעמדן המקצועי ושיתוף פעולה עם המנתחים פותח אפשרויות מקצועיות חדשות. אחרות נאבקות במגמה, מה עוד שמרבית הרופאים מעונינים לדחוק את המיילדות מהעיסוק ולשלוט בתחום.

הספר מעניין, מעורר מחשבה (לאור התמורות המקצועיות בימינו) ומעשיר מבחינה אישית- גם למיילדות שאינן חובבות הסטוריה.

 

 
בר- און יערה. רואות את הנולד- לידה ויילוד לקראת העידן המודרני. אוניברסיטת חיפה/זמורה-ביתן. 2000

עבור לתוכן העמוד