חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

עלייה בהשראת לידה, מה זה מבשר?

עלייה בהשראות לידה מתוכננות מסיבות "גבוליות"
השראת לידה פירושה יצירת צירים כאשר היולדת אינה בלידה כלל. מטרתה הינה לסיים את ההיריון כאשר התועלת בלידה גוברת על המשך ההיריון.אולם צריך גם לשקול את התועלת בפעולה לעומת הנזק שעלול להיגרם ליולדת כתוצאה מהפעלת הלידה.
ישנן התוויות רפואיות שמוסכמות על הרופאים מתי צריך לסיים את ההיריון על ידי השראת לידה. בתי חולים בארה"ב נדרשים לפרט את הסיבות להפעלת לידה ומתברר כי בעשור האחרון, מספר הפעלות הלידה המתוכננות הכפיל את עצמו. בשנת 2003, כמעט רבע מהלידות היו תוצאה של השראת לידה.
הסיבות לעלייה הזו מוסברות בדרכים שונות:

  1. זמינות תכשירים חדשים מאושרים להבשלת צוואר הרחם לקראת לידה
  2. רצון היולדת והרופא לתזמן את מועד הלידה
  3. הסכמה וקבלה של הסיכונים שהלידה תסתיים בניתוח קיסרי
  4. תוספת סיבות  "גבוליות" להפעלת לידה 
     

הרופאים מרגישים היום  בטוחים יותר ליילד נשים  מכיוון שבעידן קביעת גיל הריון בעזרת האולטרא-סאונד, קטנה הסכנה ליילד פגים. לכן הסיבה ליילוד ליברלית הרבה יותר. מפעילים לידה גם במקרים שאינם מהווים סכנה להמשך ההיריון. למשל: הריון שעבר 40 שבועות, לחץ דם הריוני, פער קטן בגדילת העובר, מיעוט מי שפיר אידיופתי, עובר גדול לאם לא סוכרתית, מקום מגורים מרוחק מבית החולים וכד'.
 
בסך הכול, רוב היולדות מרוצות מהפעלת לידה. אולם להשראת לידה ישנם גם סיכונים.
 
במחקר גדול שהתפרסם בשנת 2005 התברר כי יש פי 1.5 יותר סיכוי לתבנית דופק עוברי לא תקין, פי 2 יותר צורך באלחוש אפידוראלי ופי 1.5 יותר סיכוי שהפעלת הלידה תסתיים בניתוח קיסרי.
משך הזמן שהיולדת שוהה בחדר לידה עולה כאשר מדובר בהשראת לידה. השהייה במחלקת יולדות ארוכה יותר ומהווה עומס  באשפוז.
עלייה במספר הניתוחים הקיסריים, אפילו אם זו לידה ראשונה, מעלה את מספר  ה-VBAC'sוהניתוחים הקיסריים בלידה הבאה.
 
חוקרים מחפשים עדיין את הנוסחא להצלחת השראת לידה. מסתבר כי הגורם היחיד שנמצא הינו צוואר רחם בשל. בשלות זו נמדדת על ידי סולם BISHOP. אחוז הניתוחים הקיסריים כתוצאה מכישלון השראת לידה גבוהה במיוחד אצל היולדות שמלכתחילה לא התאימו להשראת הלידה.
 
יש להעביר ליולדות את המסר שהשראת לידה יכולה להיות בעלת סיכונים. עלייה לקבל את מלוא המידע מהרופא על הסיבות, התנאים והסיכונים לפני מתן הסכמתה להשראת לידה.
 
 
תורגם ותומצת על ידי חוה אלקלעי
Ob.Gyn. NEWS Vol. 42 Issue 1 January 2007
 

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה עלייה בהשראת לידה, מה זה מבשר? : כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד