חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

אפשר גם לחייך אפשר לצחוק.....אבל אלו התבלינים שלנו

בדיקה מחודשת של פולקלור הריוני: צרבת ושיער
פולקלור ומיתוסים התפתחו כדי לסייע במתן הסבר לתופעות בלתי מוסברות או מסתוריות. סביב ההריון נרקמו במשך שנים ארוכות מיתוסים ואמונות תפלות אשר נשמעים גם בימינו.
במחקר נבדקה האמונה שרווחה בעבר, נשללה מכל וכל, אך עדיין נשמעת, על הקשר בין צרבות מרובות בהריון ולידת תינוק שופע שיער.
64 נשים דרגו את חומרת הצרבת בשליש השלישי להריונן. התינוקות שנולדו לנשים אלו צולמו בשני תצלומים (חזית וצד) תוך 14 יום מהלידה ו"קודדו" בכדי לסווג את כמות השיער.
78% מהנשים דיווחו על צרבות ברמה זו או אחרת. לא נמצא קשר בין חומרת הצרבות לבין מין העובר ומאפיינים אימהיים (ולדנות, גיל ומשקל).

למרבית הפתעתן של החוקרות, נמצא קשר סטטיסטי בין חומרת הצרבת לבין ילודים שופעי שיער. רוב (23/28) הנשים שדיווחו על צרבת ברמה בינונית עד חמורה ילדו תינוקות שופעי שיער. רוב (10/12) הנשים שלא סבלו כלל מצרבות ילדו תינוקות בעלי מעט שיער.
החוקרות המופתעות  מצהירות כי המחקר אינו חף מחסרונות ומזכירות כי המדגם אינו גדול. החוקרות מציעות כי יתכן ושינויים הורמונליים אינדבידואליים אחראיים הן להשפעה על מערכת העיכול וצרבות והן על צמיחת השיער אצל העובר.
 
קראה וסכמה עבורכן חגית
 
 
Costigan, K., Sipsma, H., DiPetro, J. (2006). Pregnancy Folklore Revisited: The Case of Heartburn and Hair. Birth, 33, 311-314

 

כנסו גם לקישור, זהו תקציר נוסף בנושא הפולקלור סביב הריון ולידה

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה אפשר גם לחייך אפשר לצחוק.....אבל אלו התבלינים שלנו: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עבור לתוכן העמוד