חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

כאב בלידה

תקציר:
הביטוי הראשון לתחושת כאב המופיע בתנ"ך מתייחס לכאבי לידה, שהם עונשה של חווה על חטא האכילה מעץ הדעת: "אל האשה אמר הרבה ארבה עצבונך והרונך בעצב תלדי בנים" (בראשית ג, טז).
האם ללדת בעצב זוהי גזרה שאין מנוס ממנה? בעידן החדש של שימוש באפידורל ומשככי כאבים אחרים, אנו עדים להתמקדות בכאב, כאשר לעיתים אין לוקחים בחשבון כלל את מכלול המשתנים הקשורים בכאבי הלידה ומשפיעים עליהם. מרבית הנשים נכנסות במהלך הלידה למעגל הכולל פחד, מתח וכאב. הפחד מפני הלא–נודע, הקשור לתהליך הלידה ותוצאותיה, מעורר את הפרשת האדרנלין וזה יוצר מתח שרירים הגורם לכאב. הפחתת החרדה ושחרור ממתח מפחיתים את רמת האדרנלין ומגבירים את הפרשת האוקסיטוצין, המזרז את הלידה ובמקביל מגביר הפרשה של אנדורפינים, המקלים על הכאב.
תנועתיות בלידה יכולה לשפר את התהליך של כניסת ראש העובר לאגן, להקל על הכאב ולאפשר לאישה לחוש מידה מסוימת של שליטה בתהליך. מהמחקרים עולה, כי הכאב בלידה מושפע ממספר גורמים, כגון: גיל האשה, מספר הלידות שעברה, משתנים אתניים, תהליכי חינוך ללידה, מקורות תמיכה והקשר הנוצר בינה לבין המטפלים בה. תהליכי חינוך ללידה מכינים את האשה ובן זוגה לקראת הלידה ובכך מפחיתים את הפחד מפני הבלתי ידוע ומסייעים בתהליך. הכנה ללידה מאפשרת לבן הזוג להיות שותף פעיל בתהליך  ולהפוך למשאב תמיכה חשוב ומועיל ליולדת. הפחתת חרדה, שחרור ממתח ותנועתיות יכולים לשמש כמפתחות, המצויים בידיו של כל אחד מאנשי הצוות ויכול להוביל את האשה, בן זוגה והצוות לחוויית לידה חיובית ומעצימה.

למאמר המלא http://www.retter.co.il/עולם-התוכן/אוצר-מאמרים/פרטי-מאמר/smid/606/ArticleID/439/reftab/92.aspx


 

דרג את הכתבהדירוג כתבה כאב בלידה: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עבור לתוכן העמוד