חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

עקומת פרידמן- בחינה מחודשת

במהודרת ה JOGNN החדשה מתפרסם מחקר פיילוט שנועד לאמוד מחדש את הזמן הממוצע של כל שלב בלידה ליולדות בלידה ראשונה וליולדות בלידה חוזרת, בהשוואה למתואר בעקומת פרידמן המסורתית (שתוארה לראשונה ב 1954). מטרת העבודה היתה לתאר משך זמן לידה שקשור בתוצאות לידה טובות ולבחון מחדש את שביעות רצון המיילדות והאחיות מעקומת פרידמן.
נבדקו 419 יולדות מכל רחבי ארצות הברית, קנדה ומקסיקו (בגילאים 14- 44) שלא נזקקו ללאילחוש איזורי, ו/או להשראת או זירוז לידה.  23% מהנשים היו בלידה ראשונה.
נמצא כי עקומת פרידמן תקפה במרבית הלידות גם היום, אולם טווח רחב יותר של "נורמליות" נמצא במחקר. יולדות בלידה ראשונה היו בשלב ראשון ללידה עד 26 שעות, ובשלב שני ללידה עד 8 שעות מבלי שהיו תוצאות שליליות ליולדת או לילוד. יולדות בלידה חוזרת היו בשלב ראשון ללידה עד 23 שעות, והיו בשלב שני ללידה 4.5 שעות, והשיגו תוצאות לידה טובות.
87% מהאחיות שהשתתפו במחקר סברו שיש לעשות חשיבה מחודשת לגבי עקומת פרידמן, כך שתהיה מותאמת לצרכי האוכלוסיה היולדת כיום, לשינויים הטכנולוגיים ולאחריות הסיעודית.
לסיכום מסיקים עורכי המחקר כי יש לבחון מחדש את הפרמטרים לאמדן התקדמות משביעת רצון של הלידה, תוך התחשבות באמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשותנו כדי לאמוד את שלום היולדות והילודים. יש לאפשר לשלב השני של הלידה להמשך מעבר לשעתיים המסורתיות והנוקשות, שנקבעו באופן מלאכותי.
יש לשים דגש על האמדן הסיעודי המבטיח את שלומם של בני המשפחה, ואת התקדמות הלידה בבטיחות. יש לשקול את ההתערבויות הסיעודיות המשפיעות על כל שלב.
 
תמצתה  גומר בן משה, נובמבר 2004 מתוך:
JOGNN,33,713-722;2004

דרג את הכתבהדירוג כתבה עקומת פרידמן- בחינה מחודשת: 2 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
עבור לתוכן העמוד