חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

אין סיכון בניתוח קיסרי חמישי...

מחקר שפורסם בBJOB-International Journal of Obstetrics and Gynecologists-מצא כי אין סיכון מוגבר בניתוח קיסרי חמישי הן ליולדת והן לעובר לעומת הסיכון בניתוח רביעי.
 
נשים שיולדות בניתוחים קיסריים חוזרים מוזהרות מפני הסכנות של פתיחת הצלקת לאחר שלושה ניתוחים. אבל בתרבויות שונות, בהן יש ערך רב למשפחות גדולות אזהרות אלו נופלות על אוזניים ערלות.
המחקר בדק בערב הסעודית את תוצאות ההריון והלידה בשתי קבוצות של יולדות: 308 נשים שעברו לפחות ארבעה ניתוחים קיסריים לעומת 306 נשים עם שלושה ניתוחים בעבר.
 בקבוצה הראשונה היו 79 נשים עם 5 ניתוחים בעבר, 17 נשים עם 6 ניתוחים. 7 נשים עם 7 ניתוחים ואישה אחת עם 8 ניתוחים קיסריים בעבר.
מהלך הניתוח בין שתי הקבוצות היה שונה. בקבוצה עם מספר הניתוחים הגבוה משך הניתוח היה ארוך יותר, היו יותר הדבקויות, וירידה חדה יותר בהמוגלובין  (למרות שלא הייתה עלייה במספר עירויי הדם)
למרות הבדלים אלו לא היו הבדלים משמעותיים בציון אפגר של היילוד, מספר האשפוזים בטיפול נמרץ יילודים, כריתת רחם, שליית פתח, שלייה נעוצה, פתיחת צלקת של הרחם, נזק לשלפוחית השתן, חום או זיהום לאחר הניתוח, וזיהומים בדרכי השתן בין שתי הקבוצות הנבדקות.
דווקא בקבוצה עם מספר ניתוחים קיסריים נמוך יותר היה מקרה אחד של מוות אימהי כתוצאה מדימום, בעוד שבקבוצה עם המספר הגבוה של הניתוחים לא היה אף מקרה מוות.
 
החוקרים מסיקים כי הסכנות של מספר רב יותר של ניתוחים קיסריים אינו גדול יותר מאשר במספר נמוך של ניתוחים, אולם קיימות סכנות בניתוחים חוזרים ויש להסביר ולהתריע מפניהם לנשים ההרות.
 
BJOG2004;111:1090-1094.
תורגם על ידי חוה אלקלעי

דרג את הכתבהדירוג כתבה אין סיכון בניתוח קיסרי חמישי...: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
עבור לתוכן העמוד