חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

משך ההנקה על ידי אמהות לתאומים

מספר הריונות התאומים עלה באופן משמעותי מאז שנות ה- 80 כתוצאה מהתקדמות טכנולוגיות הפריון, ועליה בנגישות אליהן.
אחת ההחלטות החשובות העומדות בפני כל אם הינה  ההחלטה לגבי הנקת תינוקה, וכשמדובר בתאומים ההחלטה אף יותר קשה בשל עול הטיפול בשני תינוקות במקביל. לעתים המסרים שמשדרת הסביבה, הכוללת גם מטפלים מתחומי הבריאות,  משפיעים על אמהות לתאומים, שלא להניק.
בספרות הענפה בתחום ההנקה קיימת מעט מאוד התייחסות למורכבות הייחודית של הנקת שניים, או יותר, תינוקות במקביל.
מטרת המחקר היתה לבדוק את משך ההנקה ולזהות גורמים משפיעים.
במחקר השתתפו 123 אמהות לתאומים. 110 נשים (89.4%) החלו להניק (או להאכיל את ילדיהן בחלב אם שאוב) לאחר הלידה, נתון זה הרשים את החוקרים, לאור ממצאי העבר.  המשתתפות התבקשו לדווח שוב כחודש וכששה חודשים לאחר הלידה, אך בפועל  השאלונים הוחזרו מאוחר יותר (חציונים של 9.4  ו- 28.3 שבועות בהתאמה).
במועד הדיווח השני  80 מתוך הנשים שהחלו בהנקה (72.7) עדיין הניקו או הזינו בחלב אם שאוב. במועד הבדיקה האחרון 43 נשים (39.1%) מתוך אלו שהחלו בהנקה עדיין הניקו או סיפקו חלב אם שאוב לתינוקות.
מהמחקר עולה כי אמהות לתאומים בהחלט מסוגלות לספק כמות מספקת של חלב אם לפרק הזמן המומלץ ע"י האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים.  38.2% מהמניקות במועד הדיווח השני ו- 21.5% מהמניקות במועד הדיווח השלישי הניקו ללא כל תוספות.
המלצות המחקר הן כי יש צורך בתמיכה ובהדרכה רבה במיוחד לקראת ותוך כדי הנקת תאומים. על אנשי מקצוע לזהות מקורות תמיכה, להבחין מהן מטרות האם בנוגע להנקה בעת תכנון וחינוך להנקה. על פי ההמלצות, חיוני כי אנשי מקצוע ידגישו כי הנקה הינה  אופן ההזנה האופטימלי גם לתאומים.
 
תרגמה וערכה חגית נופר, מיילדת במרכז רפואי "שיבא"
מתוך:


 Damato, E., Dowling, D., Madigan, E.,Thanattherakul, C. (2005). Duration of  Breastfeeding for Mothers of Twins. JOGNN, 34, 201-209
 

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה משך ההנקה על ידי אמהות לתאומים: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד