חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

הכרותי עם לידה טבעית

זה קרה לפני כעשר שנים במשמרת בוקר עמוסה במיוחד.

בשנות התשעים המוקדמות של המאה הקודמת הייתי מיילדת יחסית צעירה במקצוע. עבדתי כארבע שנים משרה חלקית בחדר לידה שהיה די מקובע בגישות שלו לניהול לידה.

נשים שהתקבלו עברו חוקן וגילוח, הושכבו במיטה, חוברו למוניטור ולעירוי ו...  במידה והלידה לא התקדמה היולדת התחילה לקבל פיטוצין, הקרומים נפקעו באופן יזום ו....  כאשר הגיעה היולדת לפתיחה מלאה צריך היה להתחיל להלחיץ אותה ואז היא היתה אמורה ללדת תוך שעתיים בפתיחה מלאה או תוך שעה בלידה חוזרת. במידה ולא ילדה – ואקום.

בקיצור לא היה זה חדר לידה ידידותי במיוחד ליולדת ובודאי לא מקום שניתן לחשוב על לידה "טבעית".

להגנתי, אני מוכרחה לציין, שבאותה תקופה היו מעט מקומות שהיו יותר ידידותיים ליולדות. השיטות בהן נהגנו היו מקובלות ברוב חדרי הלידה בארץ.

 התקופה היתה של העלייה האתיופית במבצע שלמה. למרגלות הכרמל הוקם אתר קרוונים שאכלס חלק מהעולים מאותה עלייה. בית חולים שלנו היה הקרוב ביותר מבחינה גיאוגרפית לאתר הקרוונים וקלטנו הרבה יולדות אתיופיות.  חלק גדול מהיולדות היו מגיעות באמבולנס של מד"א כאשר התינוק בזרועותיהן. נהגי האמבולנס דווחו לנו שהגיעו לאחר הלידה או בעיצומה. יולדות אלו היו לרוב מגיעות במצב מצוין עם תינוקות חיוניים וחמודים.

 כפי שציינתי בהתחלה  האירוע עליו אספר קרה במשמרת בוקר עמוסה במיוחד.

קבלנו יולדות בלי סוף באותו בוקר וכל חדרי הלידה היו מלאים ופעילים. ואז הגיעה יולדת אתיופית באמבולנס ללא מלווים פרט לאנשי מד"א. היולדת לא ידעה עברית ולא יכולנו לדבר איתה.

המתורגמנים שנעזרנו בהם מצוות בית החולים לא היו זמינים ואת כל המידע אודותיה שאבנו מכרטיס מעקב ההריון שלה. באתר הקרוונים פעלה מרפאה שניהלה מעקב הריון מסודר והיתה לעזר רב.

ליולדת היו שני ילדים חיים למרות שזו היתה לידתה החמישית. בכרטיס צויין ששני ילדים שנולדו באתיופיה נפטרו. היתה זו לידתה הראשונה בישראל.

בדקתי את היולדת בדיקה ראשונית ולא התרשמתי ממשהו חריג. התרשמתי שהיא אינה בלידה פעילה והיה לי מאד קשה לשכנע אותה לבדיקה נרתיקית וויתרתי עליה לבסוף. חיברתי אותה למוניטור שהדגים עובר במצב טוב מאד וצירים מסודרים לא תכופים.

מפאת מצבה, חוסר התקשורת איתה, ובעיקר בגלל חוסר מקום השכבתי אותה בחדר צירים.

חדר הצירים מאד מרכזי והיה לי קשר עין עם היולדת בכל רגע שהתפניתי אליה. שמתי לב שהיולדת בחרה להסתובב במיטה כך שנשענה על מרגלות המיטה בתנוחת שש. במצב זה גם היא יכולה היתה לראות אותנו- את הצוות. מדי פעם נכנסתי אליה, חייכנו זו אל זו (שכן לא יכולנו לדבר) ונראה לי שמצבה טוב. ניסיתי לנטר את העובר אבל בתנוחה שבחרה לא היה אפשר לקבל רישום רציף ולמעשה שמעתי את דופק העובר לסרוגין. עירוי לא היה ליולדת כי אסור היה לנו באותה עת להרכיב עירוי ולא מצאתי לנכון ל"הטריד" רופא לשם כך. נראה היה לי נכון באותה עת, על סמך אינטואיציה והרגשה פנימית, שאם לא אפריע ליולדת שלי היא תלד יפה ותעשה זאת בעצמה.

היולדת היתה מאוד שקטה. היא התכנסה בעצמה ומדי פעם השמיעה מעין שיר. כאשר נעשיתי מודעת לשירה שלה, שמתי לב שהשיר מופיעה בתדירות מאד קבועה. מגע ידי על הבטן הראה שהשיר מלווה כל ציר.

לא בדקתי אותה ולו פעם אחת מאז שנכנסה לחדר לידה. הייתי די בלחץ מעובדה זו, אבל בגלל העומס שהיה מסביב לא יכולתי להקדיש לזה יותר מדי זמן. לא שיתפתי את חברותי למשמרת  בעובדה זו כי אני טיפלתי בה וכולן היו עסוקות ופחדתי לספר שאני פועלת בניגוד למקובל.

 אחרי כשלוש שעות, התנהגותה של היולדת השתנתה. היא הראתה מעין אי שקט. היא החלה להתנועע במיטה ולגנוח. נגשתי אליה וראיתי שהיא לוחצת. אני מוכרחה להודות שלפני כן לא ראיתי מעולם יולדת שלוחצת בעמידת שש. הסתכלתי עליה וראיתי שהיא לוחצת מצוין, ולמרבית הפלא יודעת איך לעשות זאת גם ללא הכוונת המיילדת!

כאשר ראש התינוק היה ב-crowning  סובבתי אותה על הגב, פירקתי את המיטה וקיבלתי לידה בדרך היחידה אותה הכרתי, של תינוק חמוד במשקל של מעל 4 ק"ג!  ללא צורך בחתך וללא קרעים.

 הייתי כל כך גאה בעצמי. הסתובבתי בחדר לידה וסיפרתי לכולם בגאווה על הלידה שלי!

אבל אז נפל לי האסימון- לי לא היה כל חלק בלידה הזאת. אני הייתי רק צופה מהצד ומשגיחה מרחוק.  היולדת היא זו שילדה! היא זו שבשקט , סבלנות וסובלנות הורידה את התינוק בתעלת הלידה. היא זו שבלחיצותיה האיטיות הגמישה את הפרינאום. היא זו שילדה תינוק כל כך גדול ללא התערבויות וללא סיבוכים. ודוקא אני, הבלתי מיומנת ובלתי מנוסה, היתה זו ששינתה את תנוחתה לקראת הלידה ואולי גרמה לה לאי נוחות.

 

לידה זו הוותה נקודת מפנה בגישה שלי ללידה. היולדת היא זו שעושה את הלידה. אנחנו שם רק כדי לצפות ולהשגיח ולהתערב רק כאשר יש סיבוך כלשהו. בעצם היא תלד גם בלעדינו ועלינו מצווה רק לתמוך בה ולהקל עליה במידת האפשר ולפי רצונה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה הכרותי עם לידה טבעית: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
8 מדרגים
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. טלי דבי (7/06/2016 18:34:09)
עבור לתוכן העמוד