חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

מיילדת במילכוד

אישה אחת צעירה נושאת תינוק במצג עכוז בבטנה, והיא בלידתה הראשונה.

היא אינה מוותרת, כי היא חולמת ורוצה בכל מאודה ללדת...

אינני יודעת אם זהו עוד סיפור שגרתי מחיי היום-יום של חדר לידה, אבל הוא הדיר שינה מעיני וגרם לי לחשוב עמוקות על תפקידנו המיילדות.

הייתה לי זכות גדולה לפגוש את היולדת בשבוע 37, כאשר חיפשה דרכים להפוך את תינוקה ממצג עכוז לראש.היא שמעה וניסתה את כל האפשרויות: טיפול במוקסה ודיקור על פי הרפואה הסינית, תנוחות המעודדות את היפוך העובר, External Breech Version, הומיאופתיה ועוד.

והתינוק נשאר בשלו – עכוז!בהמשך שוחחנו מספר פעמים והיא החליטה שלא לקבוע תור לניתוח קיסרי אלא לנסות ללדת בלידה ווגינאלית.

מקרה, גורל או צירוף מקרים ואני במשמרת בוקר בחדר לידה, והיולדת מגיעה לחדר קבלה לאחר כמה שעות טובות של צירים. היא חיכתה בבית כמה שיכלה, כי ידעה והבינה שזה מגדיל את סיכוייה ללידה ווגינאלית אם תגיע עם תנאים צוואריים טובים.

בדקתי אותה, ומצאתי צוואר מחוק פתיחה ל-3 ס"מ, עכוז ב- 2-. בהערכת משקל קלינית התרשמתי שהעובר במשקל 3300 גרם, והיולדת גובהה 1.60 מטר.

הרופאים בחדר לידה ממש לא התלהבו מהרעיון של לידה ווגינאלית, בייחוד לאחר שהערכת משקל באולטרא-סאונד הייתה 3600 גרם.

והיולדת מבקשת: "זמן, תנו לי עוד קצת זמן...", והדמעות זולגות מעיניה.

כמובן שמבהירים לה באופן חד-משמעי שאין מקום ללידה ווגינאלית, זה לא הטיפול המקובל במקרים הללו, יש סיכונים של פגיעה בעובר...

היא מתחננת, מבקשת שיתנו לה להתקדם בלידה, אינה רוצה אפידורל, מסתדרת עם הצירים לעת עתה ומקבלת כל ציר באהבה. יודעת שכדאי להמתין לקבלת האפידורל בשלב מתקדם יותר בלידה. מבקשת שיתנו לה להתקדם בלידה ובמידה ויהיו עיכובים מוכנה לקבל את ההמלצה לניתוח קיסרי, אך מקבלת תשובה שיש יותר סיכונים בניתוח קיסרי כאשר הפתיחה מתקדמת (ואני מניחה שזה מבוסס על אמת סטטיסטית). אני עומדת לידה והיא מבקשת עצה. כל החושים המיילדותיים שלי והאינטואיציה מרגישים: צריך לתת לאישה הזו ללדת! אני מוצאת את עצמי במשא ומתן, מדברת עם הרופאים – אולי בכל זאת תסבירו לה את כל המשמעויות. היא יודעת שזו לא לידה נטולת סיכונים וגם אני יודעת, אך היא מאמינה ביכולתה ללדת. מתנהל דיון שלם מחוץ לחדרה. אני עם מלים כמו: חופש בחירה, זכות היולדת, היא לוקחת אחריות על חייה, אדם בוגר צלול, הסכמה מדעת, מאמינה ביכולת של גופה ללדת... והרופאים: זה לא הסטנדרט הטיפולי המקובל, המחקר של מרי האנה, מה יהיה בבית משפט? מה יגיד השופט? מה עם פגיעות נוירולוגיות: brachial Plexus? מה עם ראש שקשה לחלץ? מי יקבל את הלידה? צריך להביא כונן מהבית, הרופאים הצעירים כבר אינם מיומנים בקבלת עכוז... פחד ואמונה לא שוכנים יחדיו. הלחץ שהופעל היה חזק מידי. בן הזוג נטה לקבל את המלצת הרופאים כי גם הוא פחד. ניסיתי להיות Patient Advocate.האם נכשלתי? עברה בראשי מחשבה לא מציאותית – פנטזיה: לו יכולתי להביא את Ina May Gaskinבמהירות לארץ היא בוודאי הייתה מקבלת את הלידה במקצועיות נפלאה... לא יכולתי לעמוד בפני הדמעות הזולגות מעיניה. הלכנו יחד לחדר ניתוח, אני מחזיקה בידה והיא לא מפסיקה לבכות.ניסיתי לחשוב על דברים שאפשר להגיד ולנחם. מצאתי את עצמי מדברת על הלידה הבאה: "את יודעת שבלידה הבאה, במידה והעובר יהיה במצג ראש יש לך סיכוי מצוין ללדת בלידה ווגינאלית"... היא ממשיכה לבכות, מפחדת להסתכל על חדר הניתוח, מבקשת הרדמה כללית – לא לראות, לא לשמוע. נולדה תינוקת "עכוזית" במשקל 3250 גרם. האימא שלה מטושטשת, בוכה מכאבים, מבקשת משהו נגד כאבים לאחר הניתוח, ואני לוקחת את הקטנה, מראה אותה לאבא שממתין בחוץ ואומרת: "מזל טוב יש לך תינוקת מקסימה ואשתך מתאוששת". אני הולכת לביתי וראשי קודח ממחשבות, כל כך הרבה שאלות ומעט מדי תשובות.

חומר למחשבה

ציטוט מהספר: A GUIDE TO EFFECTIVE CARE IN PREGNANCY AND CHILDBIRTH". MURRAY ENKIN 3ed edition "...הסיכון במצג עכוז לאם היא סבירות גבוהה לניתוח קיסרי ולתינוק סיכון של "שמט חבל הטבור".במידה והעכוז אינו מבוסס היטב באגן ולידה ווגינאלית או קיסרית קשה. התוצאות הפרינטאליות לאחר לידת עכוז פחות טובות ממצג ראש ללא קשר לדרך היילוד. נכות לילוד נפוצה יותר לאחר לידת עכוז ווגינאלית או קיסרית. יתכן שמצג עכוז הוא סימן לאיזה שהוא פגם סמוי - כישלון שלהתינוק להשיג את אבן הדרך ההתפתחותית הראשונה. השימוש הנפוץ בניתוח קיסרי למצג עכוז בהריון במועד התבסס על ההנחה הבלתי מוכחת שהתוצאות הלא רצויות נגרמות בחלקן בעקבות לידת עכוז ווגינאלית. ניתוח קיסרי אלקטיבי תורם משמעותית לעליית שיעורי הניתוחים הקיסריים. עדיין לא ברור אם ניתוח קיסרי למצג עכוז במועד משפר את התוצאות המיילדותיות באופן שמצדיק את הסיכונים הנוכחיים והעתידיים לאם. במידה ומתרחשת לידת עכוז ווגינאלית חשוב להעריך כל הזמן את היחסים בין האגן האימהי לעובר תוך כדי התקדמות הלידה. אםתינוק במצג עכוז עובר בקלות דרך האגן במהלך הלידה ניתן גם לצפות למעבר הראש ללא קשיים. המצב הנדיר של ראש העובר מוטה לאחור (היפאקסטנציה) במצגי עכוז, יכול להוסיף סיכון ללידה ווגינאלית ולכן אולטרה סאונד בתחילת הלידה יכול לאבחן מצב זה.כמובן חשיבות מכרעת לניסיון והמיומנות של המיילד בקבלת לידות עכוז."

בספרו BIRTH REBORN, מביא ד"ר מישל אודנט פרוטוקול ללידת עכוז פיזיולוגית, בו הוא מדגיש כי חשוב לא להתערב בשלב הראשון של הלידה, וכי יש לאפשר ליולדת להיות חופשייה ('naturally active'). ההתערבות היחידה המותרת, על פי הספר, היא זו המתעקשת על SUPPORTED SQUATTING POSITION FOR DELIVERY, תנוחה בעלת חשיבות מכאנית קריטית מבחינת הגדלת הקטרים של האגן.התערבות זו מפחיתה את הסיכוי להפעלת מנוברות כדי לחלץ את העובר, והיא הדרך הטובה ביותר, לדעתו, לצמצם את משך הזמן עד ללידת הראש. ד"ר אודנט מדגיש כי לא יקבל לידת עכוז כאשר היולדת בשכיבה על הגב או בחצי ישיבה.

*ענת תל- אורן היא מיילדת באסף הרופא ובאמה"י,בעלת תואר MPH

דרג את הכתבהדירוג כתבה מיילדת במילכוד : 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
8 מדרגים
עבור לתוכן העמוד