חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

דברי פתיחה- יום עיון בנושא פונדקאות

 

דברי פתיחה יום עיון ארגון המיילדות אסף הרופא

 בוקר טוב ושלום לכל  הנמצאות פה איתנו באולם .

שלום לכן הגברת דינה סילנר מנהלת הסיעוד בבית חולים אסף הרופא הגב' ענת קאן מפקחת החטיבה למיילדות וגניקולוגיה הגב'  יעל מעוז אחראית חת"ש אני רוצה לאמר לכן תודה רבה על שפתחתן את דלת ביתכן לארח אותנו ביום עיון זה , על שעזרתן לנו בתכנון וארגון , במתן עצה רעיון  וכיוון .

לך אוסנת יערי , נציגת אסף הרופא בארגון המיילדות ,מגיעה לך תודה ענקית על עבודה והשקעה ללא גבול בהכנה יום עיון זה . כמה מחשבה כמה התלבטות כמה  התייעצות עד שהגענו הלום .

ואחרונה חביבה ורד דלאל מרכזת ועדת החינוך בארגון המיילדות שהייתה שותפה לארגון יום העיון הזה ובמקביל ארגנה את הכנס הראשון בחסות ארגון המיילדות עם חברת sbcשהיה ביום שישי האחרון בעזריאלי וזכינו לכך ש – 300 נשים הרות באו לפגוש ולשמוע אותנו את מיילדות ישראל ולצעוד איתנו בדרך חדשה ומשותפת . לכנס קראנו רואות את הנולד מי שלא היה שם , הפסיד .

אבל אל דאגה  יהיו עוד כנסים משותפים לנו וליולדות זו היא חלק מהדרך החדשה בה אנו הולכים ובה אנו נלך כי יצרנו מהלך חדש.

הליכה למרחק קדימה ,עם ראש מורם וגב זקוף  לוקחת זמן . היא לא כמו טיסה במטוס או נסיעה במכונית או רכיבה על אופנוע ואופניים היא לוקחת זמן רב  ואתם יודעים שמתאמצים בה וגם מזיעים ולעיתים הגוף כואב ממנה היא קשה !

אנחנו המיילדות בישראל הולכות עכשיו קדימה ובהליכתנו זו אנחנו נתקלות בכל מיני מערומים שיש לפנות אותם מפני שהם נערמו בדרך כאשר לא צעדו בה כפי שאנחנו מבינות היום שצריך לצעוד בה .

בהליכה שלנו עשינו צעד משמעותי ולכן בחרתי להקריא לכן את אשר כתבנו ושלחנו אל מנהלות הסיעוד על כל דרגותיו בכל בתי החולים בארץ והוא היה אמור להתפרסם בכל חדרי הלידה ולהגיע לכל מיילדת.

הנדון: המעמד המקצועי של מיילדות בישראל

 ארגון המיילדות בישראל שם לו למטרה לחזק את מעמדה המקצועי של המיילדת בישראל.  המיילדות פועלות על פי חוק פקודת המיילדות בישראל ומהוות גוף מוביל מבחינת העצמאות המקצועית.  אנו כמיילדות וחברות בארגון, שואפות להעצמת המקצוע על ידי עידוד הרחבת סמכויותיה ופיתוח מיומנויותיה של המיילדת.

 לאחרונה אנו עדים לחדירה של כוחות לא מקצועיים לתחום המיילדות בטוענה שלמיילדות אין זמן לספק טיפול כוללני ליולדת, ולכן נדרשת עזרה חיצונית, כגון דולה.  כתוצאה מכך החלו פניות רבות מכל מיני מכללות המבקשות לאפשר "הכשרה קלינית" של דולות בחדרי לידה.  באשר לכך , ובהתבסס על חוזר המנהל הכללי של משרד הבריאות (מס' 14/03 מתאריך 18.3.03 כ' באב תשס"ג) יש לזכור שמלווה אישי ליולדת אינו רשאי להגיש טיפול.  ארגון המיילדות תומך בהכשרה קלינית של צוותים מקצועיים מתחום הסיעוד/רפואה בלבד ורואה בטיפול התומך והכוללני חלק בלתי נפרד ממקצועה של המיילדת. 

 ההתפתחות הטכנולוגית ומורכבות הטיפול מציבים בפני המיילדות אתגרים מקצועיים חדשים, לצד הדרישה ההולכת וגוברת לטיפול פרטני וליחס אישי.  הפתרון, אפוא,  אינו בהכנסת כוח אדם חיצוני, בלתי מקצועי, אלא התאמת מספרן של המיילדות בחדרי הלידה לנדרש.  כמו כן, ארגון המיילדות דואג לעדכון ידע מתמיד ומעודד פיתוח תוכניות להרחבת מיומנויות של המיילדות על מנת לתת מענה לדרישות הנ"ל.

 לאור כל האמור לעיל,  ארגון המיילדות בישראל חוזר ומדגיש את אחריותה וסמכותה של המיילדת לטיפול הפיזי, הנפשי והרגשי ביולדת ובמשפחתה.  אנו קוראות לכן מנהלות הסיעוד בבתי החולים , מנהלות הסיעוד החטיבתיות , אחיות אחראיות בחדרי לידה וכל המיילדות, לאפשר רק למי שמתחום הסיעוד/רפואה להיכנס לחדרי הלידה במסגרת תוכנית לימודים והכשרה קלינית.

 עזרו לנו לשמר ולחזק את מעמדן המקצועי של המיילדות במדינת ישראל, שהינן בעלות רישיון כחוק , ונושאות באחריות לטיפול הכוללני ביולדת ובמשפחתה.                                        

מיכתב זה נשלח כפי שציינתי קודם  אל כל מנהלות הסיעוד בבתי החולים מפקחות ואחיות אחראיות והעתקים ל:

ד"ר שושנה ריבא ,אחות ארצית ראשית , מינהל הסיעוד

גב' אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות בישראל

גב' ציפי שדה ,אחראית על בתי החולים של קופת חולים כללי .

 אני מקווה שההיענות  לבקשה הכול כך חשובה הזאת תקבל מענה כמו שכל הרופאים נוהגים כאשר הר"י ( הסתדרות הרופאים בישראל ) מוציאה הנחיות  של עשה ואל תעשה ועל פיהם הם פועלים.

כבדו את מעמדנו המקצועי.

 ובאשר ליום עיון זה , העוסק בסוגיה המאוד מיוחדת של  הפונדקאות .

יש משהו כנראה באינטואיציה שלנו שהוא מאד חזק.

אנחנו בוחרים בימי העיון שלנו להעלות נושאים מאד מורכבים , מיוחדים , שלוקחים את המיילדת המיילדות והמטופלות לנקודת חיבור והעצמה שונה מאשר בלידה רגילה .

כמובן שנושא יום העיון נקבע עוד הרבה זמן מראש .

מפליא היה שבאותו שבוע בו התקיים יום העיון שעסק  בנושא של סמים הריון ולידה  צויין יום הסמים הבינלאומי .

והינה הבחירה שלנו לעסוק בסוגית הפונדקאות  עלתה על הפרק עוד באחד מלילות החורף כאשר הגעתי לישיבת צוות כאן באסף הרופא כדי לדבר על ארגון המיילדות ובשיחה שהייתה לי עם ענת היא אמרה לי איריס אני רוצה שנארח את ארגון המיילדות והנושא יהיה פונדקאות ואני עניתי בשמחה ועכשיו...... לכל מי שעוקב אחר תוכנית הטלביזיה בערוץ 10 ברור ששני הדברים נפגשים היום בתזמון מדהים.

 אחד בפועל פה ואותם אנשים בערב יהיו על מרקע הטלביזיה .

 אני רוצה לאחל לכולנו יום מעניין מרתק ומלמד .

תודה .

 

עבור לתוכן העמוד